OLIMPIADA MŁODZIEŻY. Małopolska na szóstkę (FOTOGALERIA, FILM)

Drugi mecz reprezentacji Małopolski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dziewcząt U-15 i drugie zwycięstwo: 6-0 nad Dolnośląskim ZPN. Nasza drużyna zapewniła sobie grę o medal!

• W poniedziałek będziemy walczyć o finał! – zapowiada trener Urszula Sadurska.

Reprezentacja MZPN U-15 dziewcząt z animuszem rozpoczęła rywalizację w turnieju finałowym XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich – Śląskie 2023. Podopieczne Urszuli Sadurskiej i Dawida Hejmeja już w pierwszym dniu zmagań o tytuł Mistrza Polski Kadr Wojewódzkich oraz Puchar imienia Ireny Półtorak popisały się wystrzałową formą. Na boisku w Wiśle Małopolanki z roczników 2008 i 2009 aż 4-0 wygrały z rówieśniczkami z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i wyszły na prowadzenie w tabeli grupy A.

Sygnał do ostrego strzelania w piątkowym starciu dała Natalia Skrok w 11. minucie gry rozwiązując worek z bramkami. Jej śladem po przerwie (gra się 2×30 minut) poszła Emilia Sabuda, trafiając w 39. minucie spotkania. A w efektownej końcówce ponownie Natalia Skrok pokonała bramkarkę rywalek (52. minuta) i swojego gola dorzuciła Emilia Kościelniak (59. minuta).

• Cieszą nie tylko cztery strzelone gole, ale także nasza gra – podkreśliła Urszula Sadurska. – Zdominowaliśmy bowiem środek boiska, grając bardzo agresywnie, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Nie daliśmy rywalkom rozwinąć skrzydeł i zarówno w tej kwestii piłkarskiej, jak i w sferze mentalnej dyktowałyśmy warunki na boisku.

Po takim starcie zespołu grającego w składzie: Zuzanna Gniłka i Milena Gołąb – bramkarki oraz zawodniczki z pola: Gabriela Krawczyk, Liwia Prochwicz, Patrycja Matuszczyk, Nikola Słonka – Julia Ostrowska, Blanka Zając, Julia Sieczka, Emilia Sabuda, Zuzanna Wróbel – Natalia Skrok oraz Emilia Kościelniak, Julia Dziurdzia, Karolina Najberek, Agata Kwarciak, Lena Romanowska i Aleksandra Dziurda nikt nie pomyślał o tym, żeby spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie. Po odpoczynku i regeneracji dziewczęta z Małopolski przeanalizowały swój występ zwracając uwagę na to co trzeba jeszcze poprawić oraz wzięły pod lupę rywalki z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Na sobotnie spotkanie drugiej kolejki fazy grupowej wyszły więc jeszcze bardziej skoncentrowane i już w 3. minucie piłka pierwszy raz zatrzepotała w siatce przeciwniczek. Tym razem, w podbramkowym zamieszaniu po wrzutce Natalii Skrok z rzutu wolnego najsprytniejsza w polu karnym okazała się Julia Ostrowska.

Najważniejsza dla losów meczu rozgrywanego w Ustroniu była jednak końcówka pierwszej połowy, ponieważ w 24. minucie po dalekim zagraniu Patrycji Matuszczyk lewą stroną boiska w pole karne przeciwniczek wdarła się Natalia Skrok, a jej podanie na gola zamieniła Emilia Kościelniak, finalizując akcję strzałem z bliska. W dodatku w „drodze do szatni” po wrzutce Natalii Skrok z rzutu rożnego najwyżej w polu karnym przeciwniczek wyskoczyła Julia Dziurdzia i główką z 5. metra ustaliła wynik gry do przerwy.

Po tym golu na 3-0 gra nie była już wznawiana i dopiero po zmianie stron Małopolanki mogły kontynuować „bramkobranie”. Największy udział w podwyższaniu wyniku miała Natalia Skrok, która do swoich asyst sprzed przerwy dorzuciła gola z rzutu wolnego w 33. minucie oraz wykorzystanie sytuacji sam na sam z bramkarką w 44. minucie. Pieczęć na zwycięstwie postawiła natomiast Lena Romanowska, wygrywając w 46. minucie pojedynek oko w oko z ostatnią instancją rywalek.

Zobacz filmowe podsumowanie meczu (realizacja: DD)

Wynik 6-0 zapewnił drużynie Urszuli Sadurskiej i Dawida Hejmeja umocnienie na pierwszym miejscu w tabeli i zagwarantował walkę o medale. O tym, czy w środę zagrają o godzinie 13.00 w finale w Ustroniu o najwyższe laury czy też przyjdzie im rywalizować w Skoczowie o brąz zadecyduje ostatnia kolejka fazy grupowej – w poniedziałek o godzinie 10.00. Wtedy bowiem liderujący w tabeli Małopolski ZPN zmierzy się z wiceliderem Kujawsko-Pomorskim ZPN i nie musi się oglądać na rezultat rywalizacji Lubelski ZPN – Dolnośląski ZPN, bo wszystko jest w nogach i głowach Małopolanek.

• Drugi mecz ułożył się po naszej myśli, a w dodatku zakończyliśmy pierwszą połowę golem na 3-0, więc po przerwie już kompletnie zdominowaliśmy spotkanie – mówi Dawid Hejmej. – Wiedzieliśmy jakie są mocne strony rywalek i konsekwentnie punktowaliśmy. Sytuacja w tabeli jest obiecująca. My jednak cały czas będziemy sobie spokojnie działać, bo wiemy jaki mamy cel. Cieszymy się, że udało się nam zrealizować plan na to spotkanie. Daliśmy szansę gry dziewczynom, które w poprzednim dniu zagrały mniej, a bramkarka Zuzanna Gołąb, która w pierwszym meczu była rezerwową, tym razem broniła od początku do końca. Wszystkie zawodniczki są więc gotowe do tego, żeby w ostatnim meczu grupowym, w poniedziałek z reprezentacją Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, dać z siebie maksa. On zadecyduje o tym czy w ostatnim dniu walczyć będziemy o złoto czy o brąz. Będziemy przygotowani na wszystko.

Wyniki grupy A XXIX OOM w sportach letnich – Śląskie 2023 w piłce nożnej dziewcząt U-15:
23.06: Kujawsko-Pomorski ZPN – Dolnośląski ZPN 1-1, Lubelski ZPN – Małopolski ZPN 0-4.
24.06: Dolnośląski ZPN – Małopolski ZPN 0-6, Kujawsko-Pomorski ZPN – Lubelski ZPN 6-1.

Ustroń: Małopolski ZPN – Dolnośląski ZPN 6-0 (3-0)
1-0 Julia Ostrowska 3
2-0 Emilia Kościelniak 24
3-0 Julia Dziurdzia 30
4-0 Natalia Skrok 33
5-0 Natalia Skrok 44
6-0 Lena Romanowska 46
Wisła: Kujawsko-Pomorski ZPN – Lubelski ZPN 6-1 (4-1)

Grupa B
Skoczów: Podlaski ZPN – Wielkopolski ZPN 0-2 (0-2)

Puńców: Wielkopolski ZPN – Mazowiecki ZPN

Najlepszą strzelczynią po 2 kolejkach jest Natalia Skrok (Małopolski ZPN) – 4 gole. W grupie B lideruje Zofia Tomaszewska (Mazowiecki ZPN) – 3.

Mecze o medale rozegrane zostaną – 28.06 o 10.00 w Skoczowie – mecz o III miejsce i o 13.00 w Ustroniu finał, po którym o godzinie 14.30 rozpocznie się ceremonia wręczenia medali, pucharów oraz oficjalne zakończenie turnieju.