Złote gwiazdki, od lewej Grzegorz Wasyl (Radziszowianka), Mateusz Dziedzic (KSPN Pogoń Kraków), prezes MZPN Ryszard Kołtun, Dawid Będkowski (Hutnik) i Jakub Popielarz (MKS Cracovia SSA)
Wśród 1255 szkółek piłkarskich korzystających z programu certyfikacji PZPN, aż 182 działają w Małopolskim Związku Piłki Nożnej. 10 otrzymało złotą gwiazdkę, 20 srebrną, 18 brązową i 134 zieloną. Małopolska pod względem liczby szkółek jest w tej chwili na pierwszym miejscu w kraju.
- Spotykamy się na uroczystości wręczenia certyfikatów Polskiego Związku Piłki Nożnej – powiedział prezes MZPN-u Ryszard Kołtun witając przedstawicieli wyróżnionych szkółek w sali konferencyjnej siedziby wojewódzkiego związku. – Skupiliśmy się dziś na tych elitarnych szkółkach, działających na terenie Krakowa i powiatu. Pozostałe szkółki tak zwane elitarne otrzymają certyfikaty w Podokręgach MZPN.
W czwartkowym spotkaniu, w którym prezesowi Małopolskiego ZPN-u towarzyszyli wiceprezes Jerzy Nagawiecki oraz przewodniczący Rady Trenerów Krzysztof Szopa certyfikowane szkółki reprezentowali: Mateusz Dziedzic z KSPN Pogoń Kraków, Grzegorz Wasyl z LKS-u Radziszowianka Radziszów, Jakub Popielarz z MKS Cracovia SSA Kraków i Dawid Będkowski z Hutnika Kraków, którzy odebrali „złote gwiazdki”; Michał Peterman z PAPN Kraków, Krzysztof Szopa z RKS Garbarnia Kraków, Stanisław Szpyrka ze Stowarzyszenia Akademii Mistrzów Cracovia Kraków i Łukasz Szewczyk z TS Tramwaj Kraków, którzy zabrali „srebrne gwiazdki” oraz Andrzej Szymik i Franciszek Liśkiewicz z KS Bronowianka Kraków, Mariusz Skrzyński z KS Bibiczanka Bibice, Dariusz Wcisło z OSKF Orzeł Sidzina, Paweł Kotuła z UKS Wilga Kraków, Kazimierz Śliwiński z Prokocimia Kraków, Mariusz Skrzyński z upoważnienia LKS Zieleńczanka Zielonki, którzy przyjęli „brązowe gwiazdki”.
Na samym wręczeniu dyplomów nie skończyło się jednak spotkanie, gdyż zarówno przedstawiciele władz piłkarskich, jak i przedstawiciele akademii chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat programu certyfikacji. Były więc słowa uznania dla wszystkich, którzy w tym projekcie uczestniczą, ale także uwagi dotyczące tego co można w tym wartościowym – co do tego nikt nie miał wątpliwości – projekcie poprawić, żeby ilość przechodziła w jakość.
Na pierwszy plan w ciekawej dyskusji wysunęła się baza, a raczej konieczność dostosowania wymogów programu do bazy, z której korzystają kluby. Pojawił się także wątek braku pod Wawelem akademii wiodącej, przez co najbardziej utalentowani zawodnicy z reprezentacji Małopolskiego ZPN-u przechodzą do SMS-ów w innych województwach. Padła też propozycja przedłużenia kategorii wiekowych objętych certyfikacją do wieku trampkarza, czyli do ukończenia przez dziecko szkoły podstawowej. W tej chwili program kończy się bowiem na szóstej klasie, czyli 2 lata przed ważnym progiem w życiu dziecka, wyboru szkoły średniej. Nie zabrakło też wątku roli rodziców oraz podejścia władz gminnych w tym programie oraz pytania jak długo certyfikacja będzie kontynuowana, czyli jak długo płynąć będą przekazywane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki środki, których PZPN jest operatorem, a jednocześnie znacznie uprościł biurokrację, która w pierwszych latach komplikowała życie działaczom szkółek. Dobrych pomysłów również nie brakowało i widać było, że kluby chcą ze sobą współpracować i wymieniać doświadczenia, a takie spotkania są bardzo potrzebne.
- Jesteście grupą ludzi, którzy chcą szkolić dzieci w sposób gwarantujący jakość – podsumował spotkanie Ryszard Kołtun. – Pomaga w tym wartościowy program Polskiego Związku Piłki Nożnej, uwzględniający ten obszar, który niegdyś nie był dotowany. Był dostrzegany, ale nie starczało na to środków. Pamiętam, gdy kilkanaście lat temu pracowałem w klubie, to trener młodzieży dostawał 500 złotych na miesiąc i trzeba było za taką kwotę tworzyć szkolenie młodzieży. Teraz na szczęście dzięki temu programowi są możliwości prowadzenia ustandaryzowanego szkolenia w sposób profesjonalny i za godne zarobki trenerów. Bez tego programu szkolenie młodzieży cofnęłoby się o wiele lat także dlatego, że dla polskiej kultury fizycznej zastępuje on w dużym stopniu wychowanie fizyczne w najmłodszych klasach. Wiadomo, że tego wuefu w tych klasach nie ma na poziomie jaki kiedyś był. Jeżeli do tych szkółek waszych-naszych garnie się tyle dzieci, bo to jest ruch masowy, to tylko się z tego cieszyć.
Zaproszone szkółki/akademie/kluby oprócz certyfikatów i dyplomów z PZPN otrzymały piłki z MZPN, a przedstawiciele szkółek upominki.
Dorota Dusik (tekst i fot.)
Na uroczystość zostały zaproszone szkółki z klubów krakowskich i podkrakowskich posiadające Złoty, Srebrny i Brązowy Certyfikat PZPN:
Złoty Certyfikat:
Radziszowianka Radziszów
KSPN Pogoń Kraków
MKS Cracovia SSA
KS Kabel sp. z o.o.
Hutnik Kraków sp. z o.o.
Srebrny Certyfikat:
PAPN Kraków
RKS Garbarnia Kraków
Stowarzyszenie Akademia Mistrzów Cracovia
Tramwaj Kraków
Brązowy Certyfikat:
KS Bronowianka Kraków
KS Bibiczanka Bibice
Orzeł Sidzina
Victoria Kraków
UKS Wilga Kraków
Zieleńczanka Zielonki
Kolejarz-Prokocim Kraków
Hits: 823