Małopolanki w blasku złota! (FOTO, FILM)

Reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej dziewcząt U-15 została mistrzem Polski podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Śląskie 2023! W finale, rozegranym w Ustroniu, Małopolanki pokonały Mazowsze 1-0. Wielkie gratulacje dla podopiecznych trenerów Urszuli Sadurskiej i Dawida Hejmeja!

Małopolskie dziewczęta nie pozostawiły rywalkom żadnych złudzeń, wygrały wszystkie cztery turniejowe mecze, zdobyły 13 goli, żadnego nie straciły. Natalia Skrok z 4 golami na koncie została królową strzelczyń, a Zuzanna Gniłka najlepszą bramkarką.

Piłkarski turniej od kilku lat poświęcony jest pamięci wybitnej postaci w polskim żeńskim futbolu – Irenie Półtorak.

Małopolski ZPN – Mazowiecki ZPN 1-0 (1-0)
1-0 Emilia Kościelniak 6
Sędziowały: Aleksandra Łapa oraz Sabina Czarnecka i Edyta Mazur (Śląsk). Widzów 200.
MAŁOPOLSKI ZPN: Zuzanna Gniłka – Gabriela Krawczyk, Patrycja Matuszczyk, Liwia Prochwicz, Nikola Słonka – Julia Ostrowska, Blanka Zając, Julia Sieczka, Emilia Sabuda, Natalia Skrok – Emilia Kościelniak oraz Milena Gołąb, Karolina Najberek, Julia Dziurdzia, Agata Kwarciak, Lena Romanowska, Aleksandra Dziurda, Zuzanna Wróbel.
MAZOWIECKI ZPN: Zofia Kwiatkowska – Oliwia Pietrzykowska, Amelia Kalita-Gręda, Natalia Wyrwaś, Kseniya Konanova, Pola Rogowiecka, Adrianna Markiewicz, Weronika Araśniewicz, Karolina Michalak, Zofia Tomaszewska, Anita Rejnin oraz Anna Sudoł, Daria Leśniowska, Roksana Gunia, Gabriela Jankiewicz, Anna Nurkiewicz, Oliwia Sanetas, Amelia Jancewicz.

Dzisiejszy finałowy mecz z Mazowieckim ZPN zaczął się znakomicie, bowiem w 6. minucie kapitalną akcję prawą stroną przeprowadziła Julia Ostrowska. Minąwszy trzy rywalki dograła do Emilii Kościelniak, która z bliska skierowała piłkę do bramki. – To był nasz plan taktyczny, by szybko strzelić bramkę i dziewczyny zrobiły, co trzeba – mówiła po meczu trener Urszula Sadurska. W pierwszej połowie zawodniczki z Małopolski w pełni kontrolowały grę, a dzięki dobrej grze w środku pola Liwii Prochwicz i Julii Sieczki każda próba rywalek była gaszona w zarodku. Tuż przed końcem pierwszej połowy ciekawym uderzeniem popisała się Zuzanna Wróbel, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

W drugiej połowie gra coraz bardziej się wyrównywała, zaś w końcówce przewagę osiągnęły dążące do wyrównania rywalki. Małopolanki znakomitą okazję do podwyższenia wyniku miały w 53. minucie, gdy po zagraniu Blanki Zając Emilia Sabuda popędziła na bramkę i oddała mocny strzał, po którym piłka odbiła się od słupka. Przejęła ją Emilia Kościelniak, ale po jej strzale udanie interweniowała bramkarka. Potem okazje stwarzały już tylko rywalki. W 55. minucie futbolówka po strzale Adrianny Markiewicz trafiła w słupek, a po chwili na wysokości zadania stanęła Zuzanna Gniłka parując na poprzeczkę piłkę po strzale Weroniki Araśniewicz. Kilka minut później zabrzmiał ostatni gwizdek sędziego i w obozie Małopolski zapanowała euforia.

Medale i puchary wręczali: wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula, przewodniczący Komisji Piłkarstwa Kobiecego w PZPN i prezes Lubelskiego ZPN Zbigniew Bartnik oraz członek zarządu Śląskiego ZPN Józef Grząba. Puchar dla zwycięskiego zespołu wręczyli wspólnie Zbigniew Bartnik i prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun, a odebrała go kapitan Patrycja Matuszczyk.

Zuzanna Gniłka najlepszą bramkarką turnieju
Natalia Skrok królową strzelczyń turnieju

Droga, która doprowadziła dziewczęta z Małopolski do tytułu zaczęła się niemal rok temu, gdy zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej postanowił powierzyć opiekę nad “kadrą olimpijską” dwójce szerzej nieznanych do tej pory szkoleniowców Urszuli Sadurskiej i Dawidowi Hejmejowi. Ci wzięli się do solidnej pracy, w efekcie w kadrze wystąpiły dokładnie wyselekcjonowane zawodniczki. Znalazło się w niej miejsce dla futbolistek m.in. z niewielkiej Brzeźnicy, Suchej Beskidzkiej, małego Targowiska, a także z Krakowa i Tarnowa. Przygotowania, zgrupowania, cykl kwalifikacyjny do OOM to wiele godzin pracy i osobistych wyrzeczeń. Oby dla tych młodych zawodniczek był to złoty początek pięknych karier.

Trenerzy reprezentacji MZPN: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej oraz Jarosław Bochenek (trener bramkarek); Jędrzej Majta (fizjoterapeuta).
Drużynie MZPN kibicowali rodzice i rodziny zawodniczek, przedstawiciele klubów małopolskich, trener koordynator MZPN Krzysztof Szopa, przewodniczący komisji piłki kobiecej MZPN Artur Krzeszowiak i prezes MZPN Ryszard Kołtun.

Złota reprezentacja Małopolski (fot. Dorota Dusik)

W meczu o brązowy medal rozegranym w Skoczowie: Wielkopolski ZPN – Dolnośląski ZPN 4-0.
1-0 Marta Kwiatkowska 13
2-0 Marta Kwiatkowska 30+1
3-0 Małgorzata Krawczyk 44
4-0 Amelia Guzenda 56

Najlepsza bramkarka: Zuzanna Gniłka (Małopolski ZPN)
Najlepsza strzelczyni: Natalia Skrok (Małopolski ZPN) – 4 gole
MVP: Weronika Araśniewicz (Mazowiecki ZPN)

Najlepsze snajperki turnieju:
4 gole: Natalia Skrok (Małopolski ZPN), Amelia Guzenda (Wielkopolski ZPN)
3 gole: Emilia Kościelniak (Małopolski ZPN), Weronika Araśniewicz (Mazowiecki ZPN), Zofia Tomaszewska (Mazowiecki ZPN), Vanessa Łatkowska (Dolnośląski ZPN), Kornelia Madej (Dolnośląski ZPN)

Wypowiedzi pomeczowe
Urszula Sadurska, trener Małopolskiego ZPN: – Mieliśmy konkretny plan taktyczny na finałowe spotkanie i w pierwszej połowie dziewczyny zrealizowały go idealnie, co przełożyło się na szybkie trafienie z naszej strony. Udało nam się zaskoczyć przeciwnika i nie pozwoliliśmy im na sposób gry, w którym czują się komfortowo. W drugiej połowie obraz meczu zmienił się za sprawą dużego naporu ze strony Mazowsza. Nasze dziewczyny zachowały jednak do samego końca wielką koncentrację i dyscyplinę w grze obronnej, wszystkie walczyły o każdą piłkę do ostatniej sekundy meczu, a w bramce niesamowite rzeczy robiła Zuzanna Gniłka. Zwycięstwo to zasługa całego zespołu i tego jak wspaniałą, zgraną grupę udało nam się stworzyć w ciągu tego roku. W finałowym meczu każda z zawodniczek wzniosła się na wyżyny swoich umiejętności, jesteśmy bardzo dumni z całej drużyny!

Maciej Anglart, trener Mazowieckiego ZPN: – Na pewno w finale spotkały się dwie najlepsze drużyny w tych zawodach. Obie drużyny wypracowały podobną liczbę bramkowych sytuacji, reprezentacji Małopolski udało się strzelić bramkę i wygrały. Ja jestem z moich dziewcząt dumny, broniliśmy tytułu i znów byliśmy w finale. To świadczy o systematycznej pracy. Przed rokiem w Małopolsce szczęście było przy nas, teraz nieco nam go zabrakło. Najważniejsze, by za kilka lat te dziewczyny stanowiły o sile pierwszej reprezentacji.

Patrycja Matuszczyk, kapitan reprezentacji Małopolskiego ZPN: – Dzisiejsze zwycięstwo jest nagrodą za cały rok ciężkiej pracy na zgrupowaniach i w eliminacjach. Pokazałyśmy dobry futbol i uważam, że zasłużenie zdobyłyśmy złoty medal. Przez ten rok stałyśmy się jedną rodziną, my, trenerzy i nasi rodzice. To sukces całej naszej grupy.

Drużynę Małopolski tworzyły podczas Olimpiady zawodniczki czterech klubów:
TS Iskra Tarnów (8):
Aleksandra Dziurda, Karolina Najberek, Blanka Zając, Zuzanna Wróbel, Milena Gołąb, Julia Sieczka, Julia Dziurdzia, Gabriela Krawczyk
Football Success Academy Kraków (6): Zuzanna Gniłka, Liwia Prochwicz, Patrycja Matuszczyk, Emilia Kościelniak, Emilia Sabuda, Agata Kwarciak
AKF Wisła Brzeźnica (3): Natalia Skrok, Julia Ostrowska, Lena Romanowska
Hutnik Kraków (1): Nikola Słonka
Trenerzy reprezentacji MZPN: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej oraz Jarosław Bochenek (trener bramkarek).