Klasa lidera i koncert Adisy

W 15. kolejce JAKO 4. LIGI MAŁOPOLSKIEJ trzynaste zwycięstwo w tym sezonie odnieśli piłkarze lidera – Wiślan Jaśkowice. W Skawinie, gdzie grają, rozgromili beniaminka z Barcic 5-0. Koncertowy występ zanotował Adisa Monsuru.

Wiślanie Jaśkowice – Barciczanka 5-0 (1-0)
1-0 Krasuski 28
2-0 Dynarek 52 karny
3-0 Adisa 55
4-0 Adisa 64
5-0 Cholewa 74
Sędziował Dawid Kogut. Żółte kartki: Głaz – Bonalde, A. Basta, Ciężobka. Widzów 200.
WIŚLANIE: Ropek – Jaklik, Lewiński, Morawski, Tetych (70 Czarnecki) – Pischinger, Dynarek, Krasuski (75 Sołtys), Głaz (65 Żaba) – Adisa (80 Balcer), Seweryn (70 Cholewa).
BARCICZANKA: Różalski – Gryźlak (46 Ciężobka), A. Basta, Łukasik, Miechurski (46 Zawiślan) – Martuszewski (83 Tarasek), Bonalde (68 Salamon), Korzym, Zygmunt (68 Oleksy), D. Basta – Tokarz.

W historycznej, gdyż pierwszej – na szczeblu ligowym – konfrontacji tych zespołów, lider pokazał swoją sportową moc, aplikując beniaminkowi pięć goli. Ponadto nie wykorzystał czterech sytuacji “sam na sam”, raz piłka trafiła w poprzeczkę bramki gości (po strzale Żaby), a raz sędzia nie uznał gola (po “główce” Lewińskiego), odgwizdując spalonego. Czyliż podopieczni trenera Łukasza Skrzyńskiego sięgnęli po trzy punkty lekko, łatwo i przyjemnie? W dużym stopniu. Tyle tylko, że nie wyniknęło to ze słabości przeciwnika, ile z sumy (indywidualnych i zespołowych) umiejętności własnych.

Z przyjemnością patrzyło się na poczynania Wiślan. Najpierw kiedy spokojnie, cierpliwie “dobierali” się do rywala, czyli do przerwy. A potem już po zmianie stron, kiedy tak potrafili konstruować swoje akcje, że chwilami goście nie bardzo wiedzieli, co mają robić, żeby ograniczyć jaśkowiczanom swobodę gry. Wypada też wspomnieć o kolejnym interesującym występie Nigeryjczyka Adisy. Zdobycie dwóch goli, zarobienie karnego i asysta przy piątym trafieniu, to jedna strona medalu. A druga to niezłe panowanie nad piłką, skuteczność dryblingów, a także zrozumienie dla zespołowości poczynań. Nic więc dziwnego, że kiedy napastnik schodził z boiska, otrzymał wiele jakże zasłużonych oklasków.

Bramkowe zdobycze lidera tabeli otworzył, w 28. minucie, Krasuski. Po rzucie rożnym Różalski wypiąstkował piłkę gdzieś w okolice 23-25. metra od swojej bramki. Zagrożenie minęło? Tylko teoretycznie, albowiem tam akurat stał Krasuski i z tzw. pierwszej piłki prześlicznie przymierzył w lewy, górny róg! Najbardziej chyba zaskakując tym bramkarza przyjezdnych, który nie był w stanie podjąć interwencji, a jedynie – kiedy futbolówka zatrzymała się w siatce – złapał się za głowę.

Z kolei po 10 minutach drugiej odsłony było już 3-0, czyli barciczanie ostatecznie zrozumieli, że do żadnej niespodzianki na skawińskim boisku dojść nie może. Najpierw Adisa tak skutecznie dryblował, że sprowadzony do parteru rywal faulował napastnika, karnego zaś spokojnie (płaski strzał w lewy róg) wykorzystał Dynarek. Za moment zaś Seweryn nie wygrał pojedynku z Różalskim, ale zdołał utrzymać się przy piłce i zagrać ją do Adisy, który popisał się plasowanym uderzeniem w prawy, dolny róg bramki.

Sympatyczny Nigeryjczyk tak się rozochocił, że co rusz próbował niekonwencjonalnych akcji lub zagrań. I za postawę w 64. minucie winien otrzymać owacje na stojąco. Po prostu zabawił się z kilkoma przeciwnikami, a w fazie finalizacji okpił Ciężobkę i skierował piłkę obok bezradnego Różalskiego. Wreszcie w 74. minucie Adisa kapitalnie “poklepał” z Cholewą, który wyprowadzony został (niczym kolarz na finiszu…) na sytuację oko w oko z bramkarzem i efektownie przerzucił nad nim piłkę.

I jak mawiał pewien profesor od “mniemanologii” – to by było na tyle. W tym meczu i ze strony Wiślan oczywiście. Tylko, że szkoda, iż runda z wolna dobiega końca. Choćby z takiej przyczyny, że jaśkowiczan chciałoby się oglądać i oglądać – zespół to bowiem nader ciekawy, nie tylko skuteczny w poczynaniach, ale cieszący się grą i jakże daleki od boiskowej sztampy!