Reprezentacja Polski U-17 kobiet w finałach ME

Duży sukces zanotowała piłkarska reprezentacja Polski kobiet U-17, która wygrała eliminacyjny turniej w Rumunii i awansowała do finałów mistrzostw Europy. W jedenastce biało-czerwonych występowały dwie zawodniczki AZS UJ Kraków – Paulina Guzik i Wiktoria Sroka.

Polki, pod kierunkiem trenera Marcina Kasprowicza, pokonały 2-0 Estonię i 2-1 Rumunię. W decydującym meczu przegrywały z Czeszkami 1-2, ale w 90+6. minucie zdobyły gola na wagę remisu i awansu.

Paulina Guzik, która w plebiscycie MZPN została uznana Talentem Roku, zagrała we wszystkich trzech spotkaniach: z Estonią i Rumunią w I połowie, z Czeszkami do 64. minuty. Wiktoria Sroka wystąpiła w dwóch meczach: z Estonią od 62. minuty, a z Rumunią od 90+2. minuty.

W sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski byli Małopolanie: asystent trenera Ewelina Prokop (na co dzień Radziszowianka), Marcin Chmura (trener bramkarek) i Julia Burda-Sikora (fizjoterapeutka).

Wyniki turnieju grupy A w Rumunii:
Estonia – Polska 0-2 (Gliszczyńska 2), Czechy – Rumunia 0-1, Czechy – Estonia 5-0, Polska – Rumunia 2-1 (Półrolniczak, Kuprowska), Rumunia – Estonia 4-3, Polska – Czechy 2-2 (Jagodzińska, Kuprowska w 90+6)
Kolejność: 1. Polska 7 pkt (6-3), 2. Rumunia 6 (6-5), 3. Czechy 4 (7-3), 4. Estonia 0 (3-11)

Finały ME U-17 odbędą się w Estonii, w dniach 14-26 maja br. Wystąpi w nich 8 zespołów. Jak do tej pory awans wywalczyły Szwedki i Polki, Estonia ma zapewniony udział jako gospodarz.

Losowanie grup zaplanowano na 13 kwietnia w Tallinie.

Warto dodać, że dotychczas odbyło się 13 edycji ME U-17. Osiem razy wygrały Niemki, 4 razy Hiszpanki i raz Polki – w 2013 roku. Biało-czerwone wystąpiły w finałowym turnieju także w 2018 roku, ale wówczas nie wyszły z grupy.