Dwie drużyny Wieczystej w półfinałach małopolskiego Pucharu Polski

Dzisiaj w trudnych warunkach – przy padającym deszczu – rozegrane zostały dwa mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski na szczeblu MZPN. W obu padły zaskakujące rezultaty.

***

Wieczysta II Kraków – Barciczanka 6-4 (2-1)
6-4 Tomasz Kawa 88
Sędziowali: Tomasz Tatarzyński – Jan Moskal, Jakub Stankiewicz. Żółte kartki: Karol Łazarczyk, Piotr Madejski – Adrian Basta, Rafał Stanczak. Widzów 30.
WIECZYSTA: Krawczyk – Łazarczyk (73 Myśków), Makuch, Fryc, Niechciał – Madejski (85 Krzywiecki), Czajkowski, Sosnowski (85 Barczuk), Słonina – Banachowicz, Pachowicz (68 Kawa). Trener: Łukasz Kubik.
BARCICZANKA: Mrózek – D. Basta, Łukasik, A. Basta, Gryźlak (79 Oleksy) – Miechurski (90 Salamon), Zawiślan, Bonalde (63 Stanczak), Maślejak – Zygmunt (46 Martuszewski), Korzym. Trener: Mateusz Dwojak.

W Krakowie padało od wtorkowych godzin wieczornych. Nic więc dziwnego, że wielu obawiało się, czy mecz dojdzie do skutku. Najwyraźniej jednak boisko przy ul. Chałupnika jest należycie zdrenowane, gdyż biorąc pod uwagę warunki pogodowe, murawa prezentowała się dobrze. Owszem, w środkowych okolicach obu pól karnych było ciężko, ale całościowo nie można się do niczego przyczepić. Na wysokości zadania stanęli też piłkarze obu drużyn, tworząc widowisko co się zowie. I tylko szkoda, że na trybunach było tak mało kibiców.

Koniec końców lider grupy 2 krakowskiej klasy okręgowej wyeliminował piątą, aktualnie, drużynę 4. ligi. Niespodzianka? W pewnym stopniu, choć nie wolno zapominać, że w krakowskim klubie kadra zawodnicza jest wyjątkowo liczna i tzw. pole manewru dużo większe, niż w Barcicach. A i tak losy meczu ważyły się do 88 minuty, kiedy to Kawa, zdobywając szóstego gola, przesądził o rezultacie. Czyniąc to w efektowny sposób, na prawej stronie pola karnego ogrywając rywala i uderzając technicznie nad Mrózkiem.

Do tej pory bowiem walczono więcej, niż ochoczo, a co dziwnego “więcej z gry” mieli goście. Przykładowo przeważali długimi fragmentami pierwszej połowy oraz szczególnie w końcowych drugiej odsłony. Ale też “książkowo” przyspali na finiszu pierwszych 45 minut oraz na wstępie po zmianie stron. Wtedy też (w pierwszej minucie drugiej połowy) gospodarze przeprowadzili akcję, w której goście tylko przyglądali się przeciwnikom, a pierwszy kontakt z piłką mieli wtedy, kiedy po raz trzeci przyszło im wyjmować ją z bramki. Krakowianie wznowili grę, wymienili pięć podań, a w fazie finalizacji Pachowicz zagrał do Banachowicza, który przymierzył obok bezradnego bramkarza Barciczanki. Wszystko zaś trwało 19 (słownie: dziewiętnaście) sekund!
Efektowne były też trafienia gości na 3-2 oraz gospodarzy na 5-4. W pierwszym przypadku Korzym doszedł do centry z prawego skrzydła i posłał mierzoną “główkę” w prawy róg, a skakał do piłki w towarzystwie dwóch krakowskich obrońców. Natomiast w przypadku numer dwa, Madejski zagrał tzw. miękką piłkę na lewą stronę pola karnego, a tam nadbiegający Słonina bezceremonialnie przymierzył z półwoleja, trafiając w prawy górny róg.

Generalnie więc chciałoby się powiedzieć – więcej takich meczów! To za emocje, ambicję piłkarzy, aż dziesięć goli i szereg spięć podbramkowych. Należy też podkreślić sportową postawę zawodników, bo choć nikt nie odpuszczał, to każdy szanował rywala. Brawo!
(b)

Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada – Bruk-Bet Termalica II Nieciecza 3-1 (0-1)
0-1 Tomasz Matuszewski 9
1-1 Kacper Gąsior 62
2-1 Przemysław Żmuda 72
3-1 Adrian Żmuda 90+2
Sędziowali: Marek Kulczyk – Paweł Opala, Łukasz Żbik. Żółte kartki: Jakub Lewandowski, Przemysław Żmuda – Daniel Pietraszkiewicz, Maciej Kuchta.
SPÓJNIA: Siuzdak – Graja, Gąsior, A. Żmuda, Pabiańczyk (83 Ksprzyk), Macałka, Kania, Duda, P. Żmuda, Niemczyk, Lewandowski. Trener: Michał Kordaszewski.
BRUK-BET: Bartoszek – Jovanović (46 Wrzosek), Morąg (46 Dara), Cieśla (46 Różycki), Janczy (40 Pietraszkiewicz), Lusiusz, Kuchta, Cabała, Płaneta, Matuszewski, Leżoń (46 Gergel). Trener: Waldemar Dzierżanowski.