U-14. Wojciech Szuber uratował lidera (FILM+FOTO)

Wojciech Szuber (z prawej) za chwilę strzeli pierwszą bramkę dla MZPN

Reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w kategorii U-14 po rundzie jesiennej zajmowała pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek grupowych eliminacji Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich. Nic więc dziwnego, że podopieczni Mateusza Ząbczyka i Krystiana Żakowicza do rundy rewanżowej przystąpili w roli faworyta.

Jednak pierwszy wiosenny mecz wcale nie był spacerkiem. Wręcz przeciwnie. Zespół pod nieobecność swoich selekcjonerów, którzy uczestniczą w kursie Elite Youth A, prowadzony „awaryjnie” przez Mateusza Nawoja i Krystiana Pacia musiał się mocno napocić, żeby pokonać zamykających tabelę rówieśników z Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

Na murawie boiska w Olkuszu to właśnie goście pierwsi ruszyli do ofensywy i już w 7. minucie spotkania Tobiasz Bzdyl musiał się wykazać sporymi umiejętnościami, żeby obronić strzał Wiktora Chotomskiego z rzutu wolnego. Także w następnej akcji bramkarz naszego zespołu dobrze interweniował po bombie rywala z dystansu, ale przy dobitce Michała Drońskiego był już bezradny.

W dodatku uskrzydleni trafieniem przyjezdni próbowali iść za ciosem i w 21. minucie byli bardzo bliscy podwyższenia wyniku, ale po kolejnym strzale Chotomskiego Kacper Kopijka wybił piłkę głową z linii bramkowej.

Był to jednak ostatni akord przewagi drużyny z Opolszczyzny, bo później Małopolanie przejęli inicjatywę. Pierwszy strzał, przy którym bramkarz przyjezdnych musiał interweniować oddał Krystian Wcisło w 26. minucie, a najgroźniejszą akcję w pierwszej połowie (grano po 40 minut) nasza reprezentacja przeprowadziła w 35. minucie. Po szarży Wcisły, który lewą stroną boiska wdarł się w pole karne przeciwników, piłka dotarła na 10. metr do Aleksandra Wróblewskiego, ale jego płaski strzał także wyłapał Dawid Glombica.

• Na pewno od samego początku chcieliśmy narzucić swój styl gry, ale w pierwszej połowie nam się to nie udało – powiedział Mateusz Nawój. – Wydaje nam się, że troszkę za bardzo chcieliśmy. W przerwie zwróciliśmy uwagę na dwa elementy, które chcieliśmy poprawić i szacunek dla zawodników, że w drugiej połowie zrealizowali te założenia. Zbierali drugie piłki oraz stwarzali przewagę w bocznych sektorach boiska i to był klucz. Szacunek, bo odważnie szli po bramkę i dzięki temu wywalczyli 3 punkty, na które zdecydowanie zasłużyli.

Po przerwie przewaga faworytów rosła już z minuty na minutę, ale dopiero w 62. minucie rezultat na tablicy wyników uległ zmianie. Po podaniu Miłosza Gary w pole karne gości wbiegł odważnie Wojciech Szuber i z bardzo ostrego kąta posłał piłkę lobem, nad bramkarzem, w długi róg. Można to zagranie nazwać „centrostrzałem”, albo żartować, że „zeszła i weszła”, ale fakt pozostaje faktem – padł gol wyrównujący.

Nie znaczy to jednak, że rywale padli w tym momencie na kolana. Nic z tych rzeczy. Spróbowali odpowiedzieć i w 64. minucie, po strzale Aleksandra Cybisa słupek okazał się sprzymierzeńcem Tobiasza Bzdyla. Natomiast najważniejsza akcja meczu miała miejsce w 76. minucie. Wtedy to bowiem po wrzutce Michała Sobocińskiego-Prokopa z prawego skrzydła główkujący Wojciech Szuber zdobył zwycięską bramkę, ustalając wynik meczu na 2:1.

• Gratulacje dla całej drużyny, ale także indywidualne wyróżnienia dla Wojtka Szubera, bo „Szubi” strzelił obydwa gole, pomagając zespołowi w zwycięstwie – dodał Mateusz Nawój. – Ważne były także zmiany, a szczególnie wejście Miłosza Gary, który pomógł nam napędzać akcje ofensywne. Natomiast w środku pola Kacper Wolańczyk uspokoił nam grę, utrzymując się przy piłce, dzięki czemu mogliśmy kreować swoje sytuacje.

3 punkty zdobyte przez reprezentację Małopolskiego Związku Piłki Nożnej U-14 umocniły nasz zespół na 1. miejscu w tabeli i przy remisie 1:1 Podkarpackiego ZPN-u ze Śląskiem ZPN-em sprawiły, że do zapewniania awansu do turnieju finałowego tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i walki o Puchar imienia Kazimierza Deyny Małopolanom brakuje już tylko 1 punktu w dwóch czekających ich meczach.

• Pierwsze spotkanie na wiosnę okazało się ciężkim meczem – podkreślił trener koordynator Małopolskiego ZPN-u Krzysztof Szopa. – Można powiedzieć, że pierwsze koty za płoty. Mamy 3 punkty i jesteśmy zdecydowanym liderem. Wprawdzie dmuchamy na zimne, ale liczymy, że już w następnej kolejce postawimy kropkę nad „i”, zapewniając sobie awans do turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Głosy zawodników:

• W pierwszej połowie szybko straciliśmy bramkę, ale później zaczęliśmy dominować, bo wreszcie się obudziliśmy – stwierdził Wojciech Szuber, autor dwóch goli. – Na drugą połowę wyszliśmy jednak przegrywając 0:1, ale nasza gra wyglądała już dużo lepiej, bo całkowicie dominowaliśmy. Pierwsza bramka dała nam wiatr w żagle i coraz bardziej tłamsiliśmy reprezentację Opolskiego Związku Piłki Nożnej, a druga bramka była już tylko formalnością. Bardzo się cieszę, że moje bramki dały nam zwycięstwo.
  • Cieszymy się bardzo, że wygraliśmy to spotkanie – dodał kapitan Igor Szwajdych. – Mamy już teraz 10 punktów i umocniliśmy się na pozycji lidera. Musimy jednak walczyć do końca i będziemy to robić. W meczu z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej po pierwszej połowie przegrywaliśmy 0:1 i weszliśmy do szatni smutni, ale trenerzy nas bardzo podbudowali. Pokazaliśmy, że mamy charakter i w drugiej połowie przechyliliśmy szalę zwycięstwa na naszą stronę.

Dorota Dusik (tekst+fot.)

Małopolski ZPN U-14 – Opolski ZPN U-14 2-1 (0-1)
0-1 Michał Droński 8
1-1 Wojciech Szuber 62
2-1 Wojciech Szuber 76 (głową)
Sędziowali: Dawid Chabinka Paweł Gałka, Kamil Januszek (KS Olkusz). Żółte kartki: Aleksander Kałuża, Michał Droński.
MZPN: Tobiasz Bzdyl – Oskar Orzechowski, Kacper Kopijka, Michał Badowski – Mateusz Surma, Michał Kokoszka (30 Miłosz Gara), Aleksander Wróblewski (51 Tymon Wąchocki), Krystian Wcisło (65 Michał Sobociński-Prokop) – Igor Szwajdych, Wojciech Szuber, Patryk Karaś (54 Kacper Wolańczyk). Trenerzy: Mateusz Nawój i Krystian Pać.
OZPN: Dawid Glombica – Nikodem Włodarczyk (67 Wojciech Pasek), Michał Dębicki, Dawid Rembisz – Fabian Wiesner (64 Szymon Sikora), Aleksander Kałuża, Aleksander Cybis, Przemysław Należny (57 Lucjan Barnert), Wiktor Chotomski – Michał Droński, Michał Tkacz (51 Krzysztof Zieliński). Trenerzy: Paweł Bzdęga i Andrzej Wolański.