U-14. Wojciech Szuber królem polowania w Olkuszu

Reprezentacja Małopolski (fot. Alicja Śliwa)

W ostatnim meczu rundy jesiennej w fazie grupowej kwalifikacji do turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2024 reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej U-14 pokonała 5-2 rówieśników ze Śląskiego Związku Piłki Nożnej, których „katem” okazał się Wojciech Szuber, autor hat-tricka.

5-2 Wojciech Szuber 75
Sędziowali: Paweł Gałka – Miłosz Bratek, Kamil Januszek. Żółta kartka: Klekot (Ś).
MAŁOPOLSKI ZPN: Bzdyl (78 Wadowski) – Badowski, Kopijka, Janik (41 Orzechowski), Surma (58 Kita) – Karaś (70 Wcisło), Kovalskyi, Szwajdych, Wróblewski (58 Szpotan), Kwiecień – Szuber. Trenerzy: Krystian Żakowicz i Mateusz Ząbczyk.
ŚLĄSKI ZPN: Błaszczak – Tomala, Odelga (41 Gardjan), Zioło – Matyja (41 Gargano), Jałowiecki (70 Krzyszkowski), Góral (77 Wiewióra), Zielonka (70 Rudenko) – Gwóźdź (41 Keller-Nowak), Osowski, Błaszczyk (41 Klekot). Trener: Mateusz Skwirut.

To okazałe zwycięstwo pozwoliło podopiecznym Krystiana Żakowicza i Mateusza Ząbczyka przeskoczyć rywali ze Śląska, którzy przyjechali do Olkusza z kompletem punktów. W tabeli po 3 seriach spotkań Małopolanie mają więc teraz 7 “oczek” i o jedno wyprzedzają Śląski ZPN, a kolejne miejsca zajmują Podkarpacki ZPN – 3 punkty i Opolski ZPN – 1 punkt. Z takim dorobkiem zespoły przystąpią wiosną do rundy rewanżowej, po której dwie najlepsze drużyny z grupy zakwalifikują się do walki o złoto OOM oraz Puchar imienia Kazimierza Deyny.

Ale wróćmy na murawę pachnącego nowością ośrodka „Czarna Góra” tym bardziej, że warto… Wprawdzie w pierwszych minutach gry przewaga należała do gości, ale Tobiasz Bzdyl już w 1. minucie popisał się skuteczną interwencją i przez pierwszą połowę (grano 2×40 minut) bronił bezbłędnie. Zachęceni dobrą postawą swojego golkipera gospodarze skoncentrowali się na kontrach, które okazały się „zabójcze”.

W 26. minucie po podaniu Igora Szwajdycha w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Wojciech Szuber, który z zimną krwią minął ostatnią przeszkodę i rozwiązał worek z bramkami. 3 minuty później strzelec wystąpił w roli asystenta i idealnie obsłużył podaniem Filipa Kwietnia, który mając przed sobą tylko bramkarza strzelił co prawda z 7. metra w wewnętrzną cześć poprzeczki, ale gdy piłka spadła na linię bramkową to błyskawicznie wykonał skuteczną dobitkę.

Największe brawa w tej części spotkania należą się jednak Tobiaszowi Bzdylowi, który nie dość, że obronił wszystkie strzały przeciwników, to jeszcze w 37. minucie spotkania dalekim wykopem uruchomił Wojciecha Szubera i zaliczył asystę, bo łowca goli po przejęciu piłki na połowie przeciwników wbiegł w pole karne i ustalił wynik pierwszej części gry na 3-0!

Mocno zmieniony w przerwie zespół Śląskiego ZPN-u ruszył w II połowie do ataku, a defensywa naszej drużyny, w której nastąpiła tylko jedna roszada, popełniła błąd. Brak komunikacji bramkarza z obrońcami spowodował, że w polu bramkowym do bezpańskiej piłki najszybciej doskoczył Olaf Osowski i strzelił gola.
Nie zmienił on jednak obrazu gry, bo goście nadal mieli problemy ze sfinalizowaniem swoich akcji, a kapitan Małopolskiego ZPN-u Igor Szwajdych po zagraniu Wojciecha Szubera strzelił czwartego gola dla swojej drużyny.

Także druga bramka snajpera Śląskiego ZPN-u Olafa Osowskiego, który w 64. minucie popisał się znakomitym uderzeniem z prawej strony pola karnego w okolice okienka długiego rogu, nie miała wpływu na końcowe rozstrzygnięcie, bo w 75. minucie Wojciech Szuber potwierdził, że to on jest „królem polowania” w Olkuszu. Tradycyjnie, po zagraniu kapitana, snajper Małopolskiego ZPN-u zdobył swoją trzecią bramkę w spotkaniu i razem z kolegami po ostatnim gwizdku mógł odśpiewać pieśń zwycięstwa. Warto dodać, że wszystkie pięć goli dla Małopolski zdobyli młodzi gracze Cracovii.