Puchar Polski kobiet: Naprzód dopiął celu

III-ligowy Naprzód Sobolów został triumfatorem Pucharu Polski kobiet na szczeblu Małopolski, pokonując w finale IV-ligowy Wawel Kraków 3-2. Zwycięski zespół otrzymał za zwycięstwo dwa czeki: o wartości 5000 PLN z PZPN i na 3000 PLN z MZPN.

Naprzód Sobolów to jeden z najbardziej utytułowanych żeńskich zespołów w Małopolsce. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski LZS, mający za sobą występy na szczeblu centralnym i w dorobku wychowanie kilku zawodniczek do Ekstraligi uzupełnił dziś swoją kolekcję o triumf w Pucharze Polski na szczeblu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

• Tego sukcesu nam brakowało i wszystko poświęciliśmy temu, by w tym sezonie go zdobyć – mówi trener Naprzodu Piotr Bukowiec. – W finale graliśmy po raz trzeci, ale dwukrotnie ulegliśmy AZS UJ Kraków. Dla naszego klubu to wielki dzień, spełniliśmy swoje wielkie marzenie. Gramy teraz co trzy dni, co było widać w drugiej połowie. Gdyby ten mecz potrwał nieco dłużej, być może ze zwycięstwa cieszyłby się rywal – dodaje.

Finał Pucharu Polski na szczeblu MZPN, stadion Bronowianki w Krakowie:
Wawel Kraków – Naprzód Sobolów 2-3 (0-3)

0-1 Chronowska 15
0-2 Chronowska 21
0-3 Nowak 60
1-3 Ciepielowska 68
2-3 Choroś 84
Sędziowali: Angelika Socha, Krzysztof Patyk i Mariusz Aleksa. Żółta kartka: Dudek (Naprzód).
Wawel: Sarnat – Nowak (46 Trela), Mendoza (46 Wilczyńska), Jasnos, Klimkiewicz, Bratek (60 Józefek), Kras, Oleksy (46 Smolik), Muszyńska (70 Bochniak), Choroś, Ciepielowska.
Naprzód: Chrobak – Strączek, Duda (55 Nowak), Kulpa (55 Wierzycka), Stalmach, Dudek, Majka, Bienias, Janeczek, Zelek, Chronowska.

W pierwszej połowie finałowego meczu na stadionie Bronowianki Naprzód był stroną dominującą w sposób bezdyskusyjny. Znakomicie rozgrywała piłkę Izabela Janeczek, a Katarzyna Chronowska najpierw zmarnowała doskonałą okazję, by potem dwukrotnie umieścić piłkę w siatce. Bliska zdobycia trzeciego gola była Karolina Majka, po jej strzale znakomicie spisała się w bramce Małgorzata Sarnat.

Na początku drugiej połowy po zagraniu Janeczek piłkę do bramki skierowała Kinga Nowak i wydawało się, że jest po meczu. Tymczasem inicjatywę przejęły zawodniczki Wawelu i po strzale Patrycji Ciepielowskiej z okolic pola karnego zdobyły bramkę. Potem podopieczne Izabeli Włodarz stworzyły trzy dogodne okazje bramkowe, ale kontaktowego gola zdobyły zbyt późno, by myśleć o doprowadzeniu do rzutów karnych.

Po końcowym gwizdku prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun wręczył czek na kwotę 2000 złotych kapitan Wawelu oraz dwa czeki dla Naprzodu, w wysokości 3000 złotych od MZPN oraz 5000 złotych od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obie drużyny otrzymały też okolicznościowe puchary.

Zespół z Sobolowa awansował do rozgrywek szczebla centralnego, w których z urzędu są małopolskie zespoły grające na szczeblu centralnym, a więc: Podgórze Kraków (jedyny w historii małopolski zdobywca trofeum), AZS UJ II Kraków, Dąb Zabierzów Bocheński, Wanda Kraków, Respekt Myślenice, UKS Trójka Weronica Staszkówka Jelna oraz AZS UJ Kraków. (p)

Z meczu finałowego Wawel Kraków – Naprzód Sobolów. Fot. Andrzej Godny (MZPN)

Zdjęcia w galerii: Alicja Śliwa (MZPN)