Gdyby kogokolwiek w Polsce, a nawet w samym Krakowie, zapytać o największą w Małopolsce akademię piłkarską dla dzieci i młodzieży zapewne padłyby nazwy dwóch najstarszych klubów – Wisły lub Cracovii. Tymczasem prymat dzierży… KSPN Pogoń Kraków, szkoląca ponad pół tysiąca młodych zawodników i legitymująca się Złotym Certyfikatem PZPN.
Z programu certyfikacji klub otrzymał w ciągu minionych trzech lat dokładnie 1 195 945 zł, co daje trzecie miejsce w kraju, za Górnikiem Zabrze i Akademią Znicz Pruszków. I jednocześnie pierwsze w Małopolsce, przed Szkołą Futbolu Staniątki i Hutnikiem Kraków, które dostały prawie po milionie.
– Na pewno jest to ogromna pomoc dla nas w tej codziennej działalności – mówi Mateusz Dziedzic, prezes Pogoni. – Dokładamy wszelkich starań, żeby te środki dobrze zagospodarować. Udaje nam się to od trzech lat i jestem przekonany, że kolejne lata będą wyglądały podobnie. Chcemy na pewno cały czas funkcjonować w programie certyfikacji szkółek piłkarskich, to dla nas zadanie priorytetowe. Będziemy też z pewnością mocno pracować nad poprawą infrastruktury, aby dzieciaki miały jeszcze lepsze warunki do trenowania.
Dziś przy ulicy Baczyńskiego 13 znajduje się ładny, kameralny obiekt, na którym przy okazji meczów ligowych w Małopolsce trenowały m.in. pierwsze zespoły Arki Gdynia, ŁKS-u Łódź, Rakowa Częstochowa czy Miedzi Legnica. Każdego tygodnia w klubie odbywa się 70 treningów, a w weekendy ok. 20 różnego rodzaju gier. Murawa na stadionie B13 nie ma prawa wytrzymywać tych obciążeń, stąd pomysł, by starać się o budowę nowoczesnego sztucznego boiska. W tej sprawie klub wystosował petycję do prezydenta miasta.
Czytamy w niej m.in.: “Chcemy by KSPN Pogoń Kraków było miejscem, w którym proces nauczania – uczenia się będzie stanowić radosne przeżycie dla zawodników i trenerów. Osiągamy to stosując różne techniki aktywnego uczenia, dzięki którym pomagamy każdemu dziecku odnaleźć tkwiący w nim „skarb” i rozwinąć go na miarę swoich możliwości. Prowadzimy i chcemy kontynuować – poza szkoleniem piłkarskim – również szereg projektów społecznych oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W naszej ofercie znajdują się między innymi zajęcia ampfutbolowe dla dzieci po amputacjach, a także treningi dla dzieci z Zespołem Downa.”
Znaczna ilość zajęć odbywa się na oddalonych o półtora kilometra obiektach J&J Sport Center.
– Nasz stadion to zdecydowanie za mało na nasze potrzeby, dlatego od 7 lat większość treningów, zwłaszcza w okresie zimowym, odbywa się na J&J Sport Center, z którym to ośrodkiem współpracujemy – objaśnia Przemysław Dobroch, wiceprezes Pogoni ds. sportowych. – Tutaj zawodnicy mają doskonałe warunki. Trenujemy i gramy na boisku pełnowymiarowym ze sztuczną murawą, mamy też do dyspozycji orlika zimą krytego halą pneumatyczną, a także mini orlika w hali łukowej pod balonem, w której trenują głównie skrzaty. Mimo to jest nam dość ciasno na tych obiektach, więc w najbliższych latach będziemy się starać o poprawę i rozwój infrastruktury.
– Pogoń to klub z długoletnią tradycją, w tym roku obchodzimy 75-lecie – kontynuuje Przemysław Dobroch. – Ta nowożytna historia to szkółka piłkarska, też mamy tu mały jubileusz, 10-lecie działalności. Zaczynaliśmy na fali EURO 2012. Na pierwszych treningach mieliśmy 14 zawodników. Ta mała grupka urosła od tego czasu do 550-560. Pochodzą z pobliskiego osiedla Ruczaj, ze Skotnik, z południowej części Krakowa. Są też dzieciaki, które dojeżdżają z dalszej odległości, na przykład z Wieliczki. Mieliśmy nawet takich, którzy dojeżdżali 50 km, z Bochni.
Pogoń prowadzi szkolenie we wszystkich kategoriach młodzieżowych – od juniora po skrzata, a nawet przedszkolaka. Atrakcyjnie brzmią nazwy poszczególnych grup wiekowych: Kędziora U-15, Lewandowski U-15 i Piszczek U-15, a w młodszych U-13 Glik i Milik, U-12 Błaszczykowski, Boruc i Górski, U-11 Bednarek i Nawałka, U-10 Kownacki i Szczęsny, U-9 Bielik, Kapłon i Piątek, U-8 Fabiański i Zieliński, U-7 Klich i Moder, U-6 Szymański i Świderski. Są jeszcze dziewczynki i Piłkarskie Przedszkole Smoki…
W klubie pracuje obecnie kilkudziesięciu trenerów, a akademia funkcjonuje w sposób profesjonalny. W jej sztabie szkoleniowym znajdują się również trenerzy przygotowania motorycznego, fizjoterapeuta, psycholog sportowy czy dietetyk. Prowadzone są także oczywiście treningi bramkarskie, motoryczne czy siłowe.
Dyrektorem sportowym Pogoni od sierpnia 2018 roku jest Marek Dragosz, były szkoleniowiec reprezentacji Polski w Amp Futbolu.
– Mam przyjemność pracować z trzydziestką trenerów, którzy pełnią różne role w akademii – mówi Marek Dragosz. – Osobiście jestem zachwycony tą pracą, bo to nie są tylko ludzie opatrzeni licencją, ale przede wszystkim ludzie pełni pasji i radości pracy z najmłodszymi. Uważam, że to chyba największy skarb tej akademii. To są ludzie, którzy ciągle pchają dzieciaki do góry, szczególnie w najmłodszych kategoriach wiekowych. To ludzie, którzy non stop rozwijają swoje kompetencje i umiejętności. Chcemy, żeby w kadrze szkoleniowej pojawiało się coraz więcej kobiet, w tym momencie pracują dwie, liczę, że będzie ich więcej, również w związku z planami rozwoju piłki kobiecej. Pracują trenerzy bramkarzy, trenerzy przygotowania motorycznego. Ta paleta umiejętności, które możemy przekazać zawodnikom jest na bardzo wysokim poziomie. Dla mnie to ogromna przyjemność, że możemy w takim ścisłym kontakcie funkcjonować niemal codziennie, regularnie się spotykając, organizując nasze poniedziałkowe warsztaty. Możemy wymieniać się opiniami, razem tworzyć model gry, cały czas poprawiać nasz autorski program szkoleniowy.
Niebiesko-biali, bo takie są barwy klubowe, mają też rzecz jasna drużynę seniorów. W przeszłości wiodło się im różnie, na przełomie wieków przez 15 lat występowali w okręgówce, wówczas jako OSKF Pogoń Skotniki. Później, z powodów finansowych, zawiesili występy w seniorach, ale w 2017 roku zespół został reaktywowany, niebawem doszło do zmiany nazwy na KSPN Pogoń Kraków. Zespół szybko awansował z klasy C do B, a następnie z B do A i z A do klasy okręgowej. Aktualnie, na półmetku rozgrywek w krakowskiej grupie II, zajmuje 8. miejsce w tabeli. Mocną reprezentację w pierwszej drużynie mają młodzi piłkarze, wychowankowie akademii, z wprowadzania których do seniorskiej piłki klub jest obecnie znany. W zespole występuje też kilku trenerów akademii, a na obronie gra prezes Mateusz Dziedzic.
Link do filmu na kanale YT MZPN – TUTAJ
Na zdjęciu od lewej Przemysław Dobroch, Marek Dragosz i Mateusz Dziedzic
Hits: 84