OLIMPIADA MŁODZIEŻY. Wysokie zwycięstwo Małopolski (FOTO, FILM)

Na inaugurację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt U-15 reprezentacja Małopolski pokonała wysoko Lubelski ZPN 4-0.

Małopolanki w meczu rozegranym w Wiśle objęły prowadzenie w 11. minucie – Natalia Skrok uderzyła precyzyjnie z kilkunastu metrów w lewy dolny róg. Mimo sporej przewagi drużyna prowadzona przez trenerów Urszulę Sadurską i Dawida Hejmeja nie zdołała do przerwy podwyższyć wyniku. Rywalki miały tylko jedną okazję, ale doskonale spisałą się bramkarka MZPN.
W II połowie przewaga Małopolski była już ogromna. Przy lepszej skuteczności zwycięstwo mogło być znacznie bardziej okazałe, zwłaszcza że sytuacji bramkowych było bez liku. Na 2-0 podwyższyła Emilia Sabuda strzałem z ok. 20 m pod poprzeczkę. Trzeci gol padł po solowej akcji Natalii Skrok lewą stroną i celnym uderzeniem w długi” róg (na zdjęciu górnym). Wynik ustaliła Emilia Kościelniak, która skorzystała z błędu bramkarki i wykorzystała sytuację sam na sam.

Mecz oglądał z trybuny w Wiśle prezes MZPN Ryszard Kołtun.

Zobacz filmowe podsumowanie meczu (realizacja: DD)

GRUPA A
Ustroń: Kujawsko-Pomorski ZPN – Dolnośląski ZPN 1-1 (1-0), karne 3-5
1-0 Aleksandra Figura 11
1-1 Vanessa Łatkowska 52
Wisła: Małopolski ZPN – Lubelski ZPN 4-0 (1-0)

GRUPA B
Skoczów: Mazowiecki ZPN – Podlaski ZPN 3-1 (2-0)
1-0 Zofia Tomaszewska 11
2-0 Adrianna Markiewicz 23
2-1 Zofia Szulska 31
3-1 Zofia Tomaszewska 55
Puńców: Śląski ZPN – Wielkopolski ZPN 0-1 (0-1)
0-1 Amelia Guzenda 21
24 czerwca (sobota), godz. 17:
Skoczów: Podlaski ZPN – Wielkopolski ZPN
Puńców: Mazowiecki ZPN – Śląski ZPN

MZPN

Na stadionie Kuźnia w Ustroniu byliśmy świadkami ceremonii otwarcia XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich – Śląskie 2023 – w konkurencji piłka nożna dziewcząt U15.

Zanim wyłonione z grupowych eliminacji reprezentacje ośmiu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w kategorii U15 przystąpiły do rywalizacji to – zgodnie z programem OOM – spotkały się podczas przemarszu, po którym wszyscy wysłuchali hymnu Polski oraz hymnu olimpijskiego.

Po ich wysłuchaniu przedstawiciel organizatora Damian Galeja złożył krótki raport o gotowości zespołów do rywalizacji, a przyjmujący meldunek goście honorowi dokonali otwarcia zawodów. Burmistrz Ustronia przywitał uczestniczki OOM w malowniczym regionie i przypomniał, że na boisku w Ustroniu wyrosło grono znakomitych piłkarzy na czele z reprezentantem i mistrzem Polski Janem Gomolą, którego imię nosi stadion w Ustroniu. Prezes Śląskiej Federacji Sportu Krzysztof Koniusz przypomniał o olimpijskich ideałach i życzył wszystkim walki zgodnej z zasadami fair play, a wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula tradycyjną formułką o otwarciu turnieju zaprosił zawodniczki do rywalizacji o złote medale OOM oraz Pucharu imienia Ireny Półtorak, bo takie trofeum wywalczy drużyna, która zostanie mistrzem Polski Kadr Wojewódzkich w kategorii U15 dziewcząt.

Ważnym momentem były także ślubowania złożone: w imieniu trenerów przez Annę Jankowską z Wielkopolskiego ZPN-u, zawodniczkę Nikolę Madejczyk ze Śląskiego ZPN-u oraz w imieniu sędziów przez Martynę Lipkę z Małopolskiego ZPN-u.