FIFA ma przyjemność przedstawić Państwu załączone wytyczne dotyczące zasady, zgodnie z którą tylko kapitanowie drużyn mogą rozmawiać z sędzią podczas gry. Wytyczne te są wynikiem udanego wdrożenia tej zasady na poziomie międzynarodowych drużyn seniorskich w ostatnich tygodniach i zostały omówione oraz opracowane wspólnie z IFAB. Organizatorzy rozgrywek mogą wdrożyć te wytyczne według własnego uznania, bez konieczności ubiegania się o zgodę na ich zastosowanie.
Wytyczne zawierają wystarczającą elastyczność, aby umożliwić ich praktyczne wdrożenie, odzwierciedlające warunki organizatorów rozgrywek na całym świecie, jeśli sobie tego życzą, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganego stopnia spójności, aby to podejście było łatwo rozpoznawalne i zrozumiałe dla wszystkich na całym świecie.
FIFA wdroży tę zasadę w rozgrywkach piłkarskich na Igrzyskach Olimpijskich, których start zaplanowano w tym tygodniu, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Należy podkreślić, że opisane zasady, które wprowadza się, są odmienne od prób zatwierdzonych i ogłoszonych w okólniku IFAB nr 29, która jest alternatywą dla rozgrywek krajowych na trzecim lub niższym poziomie i również skierowana jest do kapitanów podchodzących do sędziego.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące tych wytycznych, ich stosowania lub innych kwestii związanych ze podniesieniem poziomu szacunku i fair play wobec sędziów, prosimy o kontakt z Departamentem Sędziowskim FIFA w dowolnym momencie.
Pierluigi Collina
Przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIFA
Wytyczne dla rozgrywek
Pomimo że szacunek i zasada fair play są podstawowymi wartościami naszego sportu, sędziowie i zespoły sędziowskie są regularnie poddawani werbalnemu i/lub fizycznemu okazywaniu niezadowolenia z decyzji, gdy je podejmują. W skrajnych przypadkach zawodnicy czasem biegną w stronę sędziów i otaczają ich, co pokazuje brak szacunku dla sędziego, szkodzi wizerunkowi gry i może być zastraszające i przytłaczające.
Wzmocniona współpraca między sędzią a kapitanami drużyn może pomóc w zaszczepieniu uczciwości i wzajemnego szacunku. W tym kontekście, aby sędzia mógł wyjaśniać kluczowe decyzje, tylko kapitanowie będą mogli podejść do sędziego, pod warunkiem, że zrobią to z szacunkiem i będą zachowywać się odpowiednio. Jednocześnie, kapitan będzie odpowiedzialny za zapewnienie, że zawodnicy z jego drużyny pozostaną w rozsądnej odległości od sędziego i nie będą przeszkadzać w interakcji między sędzią a kapitanem(-ami) drużyn(-y).
Zastosowanie filozofii i głównych zasad tego środka na UEFA EURO 2024 wyraźnie pokazało, że takie podejście można z powodzeniem wdrożyć również w innych rozgrywkach.
Poniższe proste wytyczne powinny pomóc organizatorom rozgrywek, którzy chcą zastosować zasadę „tylko kapitan”. Są one przede wszystkim skierowane do organizatorów rozgrywek na najwyższym poziomie, podczas gdy organizatorzy rozgrywek, które nie obejmują drużyn z dwóch najwyższych poziomów krajowych lub seniorskich reprezentacji „A”, powinni rozważyć zgłoszenie do udziału w testach zasady „tylko kapitan” przez IFAB i wdrożenie związanego z tym protokołu.
Wytyczne:
– Normalne wzajemne relacje/rozmowy między zawodnikami a sędzią są dozwolone i pozostają ważne (w celu zwiększenia przejrzystości i unikania ewentualnej frustracji i konfliktów).
– Każdy zawodnik (w tym kapitan), który okazuje niezadowolenie słowem lub czynem, zostanie napomniany (żółta kartka).
– Sędzia, tam gdzie jest to stosowne, wyjaśni ważne decyzje kapitanom i/lub zawodnikom zaangażowanym w zdarzenie.
Aby zapobiec mobbingowi lub otaczaniu sędziego przez zawodników w ważnych sytuacjach meczowych oraz po kluczowych incydentach lub decyzjach:
– tylko jeden zawodnik z każdej drużyny – zazwyczaj kapitan – może podejść do sędziego i, gdy to robi, musi zawsze zachowywać się z szacunkiem;
– sędzia może instruować/informować zawodników (werbalnie lub gestami), aby do niego nie podchodzili;
– kapitanowie drużyn są odpowiedzialni za pomoc w utrzymaniu swoich zawodników z dala od sędziego;
– zawodnicy, którzy podejdą/otoczą sędziego, gdy nie mają na to pozwolenia, mogą zostać napomniani (żółta kartka);
– w razie potrzeby sędzia może opóźnić wznowienie gry, aby umożliwić kapitanom rozmowę z ich zawodnikami w celu wyjaśnienia decyzji, czy egzekwowania odpowiedniego zachowania, itp.
– interakcja/rozmowa z, lub podejście przez, jakiegokolwiek zawodnika innego niż kapitan pozostawia się ocenie sędziego, np. jeśli zawodnik popełnił przewinienie, został sfaulowany i/lub jest kontuzjowany.
Wytyczne jeżeli kapitan jest bramkarzem:
– w przypadku, gdy bramkarz jest kapitanem, sędzia musi być poinformowany najpóźniej podczas losowania przed rozpoczęciem zawodów jaki zawodnik z pola został wybrany do kontaktu z sędzią w zastępstwie kapitana-bramkarza.
– tylko kapitan-bramkarz i wybrany zawodnik, ale nie obaj w tym samym czasie, mogą podejść do sędziego.
– jeżeli wybrany zawodnik zostanie wymieniony lub zostanie wykluczony, to kolejny zawodnik musi zostać wybrany do zastępowania kapitana.
The International Football Association Board
Hits: 1114